Regularne oszczędzanie – jak podejść do niego mądrze?

Masz problemy z oszczędzaniem? Nie wiesz, jak odłożyć pieniądze na czarną godzinę? Sprawdź te porady – dzięki nim dowiesz się, jak zacząć mądrze oszczędzać!

Trudności z oszczędzaniem mają zarówno osoby, które zarabiają sporo, jak również te, których pensja oscyluje wokół minimalnej. Jeżeli zaliczasz się do dużej grupy osób, które nie mają żadnych oszczędności, warto to zmienić.

Kluczowe jest regularne oszczędzanie – tylko wtedy, gdy będziemy systematycznie odkładali pieniądze, będziemy mogli zbudować swoją poduszkę finansową i odłożyć na przyszłe wydatki.

Stwórz swój domowy budżet

Aby oszczędzanie było jeszcze łatwiejsze, warto przygotować swój domowy budżet. W budżecie zapisujemy wpływy oraz planujemy wydatki – te stałe, na przykład na utrzymanie domu czy jedzenie, jak również te okazjonalne. Dodatkowo, można uwzględnić w nim również oszczędności, na przykład w wysokości 5-10 proc. wpływów.

Budżet pozwala na zapanowanie nad wydatkami i zmniejszenie tych, które tak naprawdę nie są potrzebne – dzięki temu oszczędności mogą być jeszcze większe!

Otwórz konto oszczędnościowe

Chociaż swoje oszczędności możemy przechowywać w śwince skarbonce, to jednak najlepiej trzymać je w bezpieczniejszym miejscu. W tej roli doskonale sprawdzi się konto oszczędnościowe, które można otworzyć w każdym banku.

Dodatkowe konto oszczędnościowe ułatwi regularne oszczędzanie – możemy regularnie przelewać na nie pieniądze ze swojego konta głównego i kontrolować ilość posiadanych pieniędzy. Dodatkowo, konto oszczędnościowe jest oprocentowane, dlatego możemy dodatkowo zarobić na odkładaniu pieniędzy na przyszłość.

Skorzystaj z ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych

Dobrym pomysłem na długoterminowe regularne oszczędzanie będą także specjalne ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe – UFK. To produkty, które łączą w sobie zalety funduszy inwestycyjnych oraz ubezpieczeń na życie.

Wraz z UFK można odkładać pieniądze na emeryturę lub na inne cele, dobierając termin inwestycji. W znalezieniu najlepszego funduszu kapitałowego pomagają eksperci z Viennalife.pl.

PIT

Powiązane artykuły